30 dubna 2016

RISOTTO SE SMRŽI


Smrž je výborná jarní houba. Najdete ho většinou od konce března do května. Atlas hub místo výskytu uvádí nejčastěji kolem cest, na okrajích lesů, na loukách a v parcích. Já jsem ale smrže nejčastěji našla na zahradě na mulčovací kůře. Většinou na čerstvé, na podzim nasypané. I když tahle houba vypadá na první pohled dost zvláštně - zvlášť pro ty, co jsou zvyklí sbírat jenom hříbky,  rozhodně se jí nebojte. Byla by to totiž hrozná škoda. Smrž je výrazná, voňavá houba. Hodí se k masu, do omáček nebo právě do rizota a všemu dodá silnou, houbovou chuť.


Ingredience:
na 2 porce
200g rýže na rizoto (použila jsem Arborio)
200 g čerstvých smržů (nebo kačenek)
1 větší šalotka
80 ml bílého vína
900ml lehce osoleného nebo nesoleného kuřecího vývaru
50g parmazánu + trochu na posypání
60g másla (rozdělit na třetiny, první na opečení hub, druhá na rýži a třetí na vmíchání)
hladkolistá petržel, jemně posekaná, na závěr
sůl, pepř

Postup:

  • Dobře očištěné smrže nakrájejte na větší kousky (hodně se vařením srazí). Na třetině másla (20g) začněte opékat polovinu jemně pokrájené šalotky. Když začne sklovatět, přidejte smrže. Opepřete a trošku osolte, smrže většinou pustí vodu, takže je krátce poduste ( asi tak 5 min) a pánev odstavte.
  • Do druhé pánve dejte druhou třetinu másla (20 g) a na něj druhou polovinu šalotky. Když šalotka zesklovatí, přidejte rýži, promíchejte a pár minut nechte opékat. Za pár minut rýže trochu zprůhlední. V tu chvíli přilijte víno. Nechte odpařit (2 minuty) a přidejte celý obsah pánve se smrži. Podle toho, kolik smrže pustily vody, přilijte naběračku vývaru. Rýži promíchejte, ať se nepřilepí. Počkejte až se částečně vsákne a přilijte další naběračku.
    Mezitím rýži míchejte, aby se nepřilepila ke dnu, dokud se rýže neuvaří. To trvá přibližně 15 minut.
  • Ve chvíli, kdy je rýže hotová vmíchejte zbytek másla, strouhaný parmazán a petrželku, nechte minutu pod pokličkou odpočívat.
  • Na talíři posypejte strouhaným parmazánem.Žádné komentáře :

Okomentovat