pondělí 19. října 2015

KOŘENĚNÁ HRUŠKOVÁ POVIDLAMinulý rok jsem vařila švestková povidla. Ale letos jsme na zahradě posbírali tolik hrušek, že jsem se rozhodla udělat hrušková povidla.

Předem říkám, že z kýblu plného hrušek (4 kg) jsem měla "jen" 4 sklenice povidel.
Ale tolik hrušek v jedné skleničce si nikde nekoupíte, to si musíte udělat a stojí to za to :)

Množství cukru, které v receptu uvádím je jen orientační. Záleží hlavně na přirozené sladkosti hrušek. 

V každém případě. I když marmelády vůbec nesteriluji, hrušková povidla ano. Často totiž používáte málo nebo vůbec žádný cukr - přirozený konzervant. A tak, aby se povidla nezkazila, pro jistotu je nechávám sterilovat.

Na povidla jsou lepší méně šťavnaté hrušky. Při pečení v troubě se má skoro všechna hruškami puštěná šťáva vypéct, takže hodně šťavnaté hrušky by prodlužovaly dobu pečení povidel.

Ingredience:
4 kg hrušek
80 g třtinového cukru (cukr přidávejte podle chuti - podle kyselosti hrušek)
kůra z 1 citrónu
4 hřebíčky
1 lžička skořice
3 lžíce rumu ( tuzemáku )

Postup:
  • Hrušky rozčtvrťte a vykrájejte z nich šťopky, jádřince i bubáky. Takto očištěné hrušky vyskládejte na plech vyložený pečícím papírem a dejte péct na 160°C asi na 1 hodinu. Hlídejte a občas hrušky promíchejte. Hodina je čas orientační. Závisí na šťavnatosti hrušek. Hotové hrušky by měly mít zlatavou barvu a neměla by pod nimi být už žádná tekutina (nebo jenom minimálně, pár kapek)
  • Pečené hrušky vložte do mixéru a rozmixujte do hladka. Vlijte do hrnce, přisypte cukr podle chuti, citrónovou kůru, skořici a na jemný prášek rozdrcené hřebíčky. Povidla zahřejte a promíchejte, ať se v nich cukr rozpustí a koření se dobře promíchá. Na závěr vlijte i rum (můžete vynechat).
  • Povidla plňte do čistých, ve vroucí vodě vyvařených sklenic.
  • Zavíčkujte a ještě pro jistotu sterilujte 30 minut při 80°C.


2 komentáře :

  1. Je výborný robievam ho. Skúste Pavlinka ho urobiť aj s badiánom,výborná kombinácia s hruškami. 👍🍐

    OdpovědětVymazat
  2. Děkuji, příště ho zase přidám ;-) Letos jsem ho nedala, tak jsem to i tak napsala, ale je to pravda, badyán se k hruškám hodí.

    OdpovědětVymazat